Fransa göçmen politikasını yeniden belirlemeye hazırlanıyor. 2018’de çıkarılacak yasa kapsamında göçmenlerden on yıllık oturum hakkı için Fransızca bilme şartı istenecek.

François Hollande hükümeti tarafından 7 Mart 2016’da çıkarılan Fransa’da yabancılar hukuku başlıklı yasa tasarısı, 2018 yılının Mart ayında yürülüğe giriyor.2018 yılında yürürlüğe girecek yasa 10 yıllık oturum kartları için istenen Fransızca yeterlilik seviyesi artırıldı. Buna göre daha önce A1  olan yeterlik yeni yasa kapsamında A2 seviyesine çıkarıldı.

Öte yandan Fransızca yeterlik konusunda gerekli seviyenin B1 olması gerektiğini savunanlar da ver. Bu kapsamda Fransa Ulusal Meclisi’ne verilmiş bir rapor bulunuyor.

“Fransızca eğitimi 600 saate çıkarılsın”

Fransa Ulusal Meclisi’n sunulan raporda göçmenler için sunulan Fransızca eğitiminin yetersiz olduğuna vurgu yapılıyor.Halen yürürlükte olan ve yeni gelen göçmeler için zorunlu olan 50 ile 200 saatlik eğitimin yeterli olmadığına dikkat çekiliyor. Raportörler göçmenler için gerekli olan Fransızca eğitim saatinin 600 saate çıkarılması gerektiğini savunuyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.