Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.

Türkçe’de 4 binin üzerinde Fransızca kelime olmasına rağmen, dünyanın en zor dilleri arasında gösterilen Fransızca’yı öğrenmek gerçekten büyük bir dert.


Her yeni dil gibi Fransızca’yı öğrenmek zor olsa da imkansız değil. Zaman vererek ve öğrenilen bilgilerin günlük hayatta sık sık kullanılmasıyla bu dilin üstesinden gelebilirsiniz.

Öğrenme aşamasında kurslara gidip altyapıyı oluşturduktan sonra başka yollarla Fransızca’yı eğlenceli bir şekilde pekiştirebilirsiniz. Fransızca öğrenmenizi kolaylaşıtaracak 10 eğlenceli yolu sizler için derledik. Hem eğleneceğiniz hem de yeni bir dil öğreneceğiniz ipuculara gelin birlikte göz atalım.

1. Müzik dinleyin


Müzik dinleme alışkanlığınız varsa daha şanslı sayılırsınız. Günün belli bir bölümünde sadece Türkçe ve İngilizce şarkılar yerine Fransızca şarkılar da dinlemeyi deneyin. Stromae, Celine Dion, İndila, Colagero ve Zaz gibi sanatçıların şarkıları da size Fransızca’yı sevdirebilir. Şarkı sözleri ile birlikte olan müzik videoları özellikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

2. Film ve dizi izleyin

cinema

Holywood yerine biraz da Fransız filmleri izlemeyi deneyin. Dünya sinema piyasasında önemli bir yere sahip olan Fransa’nın sinema sektörü size güzel ve kaliteli filmleri sunuyor. Ama filmleri tabiki Türkçe dublajlı değil altyazılı izlemeye dikkat edelim. Hatta biraz zaman geçtikten sonra alt yazıya bile gerek kalmadığını kendinizde göreceksiniz.

3. Çizgi Film izleyin

dessin-anime

Fransızca öğrenirken çocukluğunuza da dönme şansını bulabilirsiniz. Aynı filmlerde olduğu gibi altyazılı çizgi filmler de izleyebilirsiniz.

4. Radyo dinleyin

radio

Özellikle haber radyoları dinleyin. Bu başlarda size sıkıcı gelebilir ama kulağınız alıştığı zaman bunu seveceksiniz. France İnfo, RTL, Europe 1 gibi radyoları dinleyebilir yada http://www.radio.fr/  sitesine girerek zevkinize uygun bir radyo istasyonu bulabilirsiniz.

5. Masal kitapları veya dergiler okuyun

lelivre

Fransızca gramer veya Fransızca dil kitapları okumaktan sıkıldıysanız daha eğlenceli ve sayfa bakımında daha küçük olan Fransızca masal kitaplarını ve dergilerini okuyabilirsiniz.

6. Podcast izleyin

podcast

Fransızca Podcast’ler izleyin. Belli konuları kısa bir video şeklinde anlatan Fransızca Podcast’leri izleyerek hem dil hem de yeni birşey öğrenebilirsiniz.

7. Fransız arkadaşlarınızla mesajlaşın

envoyemessage

Özellikle yazınızı ve günlük konuşmanızı geliştirmeniz için, okul veya iş yerindeki fransız arkadaşlarınıza yazılı mesajlar gönderin. Hatta daha anlayışlı bir arkadaşınız varsa mail veya mektup da yazabilirsiniz.

8. Çevrenizdekilerle konuşun

communication

Dil öğrenme aşamasındayken daha çok sosyalleşebilirsiniz de. Çevrenizdeki insanlarla Fransızca konuşarak, soru sorarak pratik yapabilir, dilinizi konuşmaya yatkın bir hale getirebilirsiniz.

9. Sık sık not alın

note

Ezberinizin gelişmesi ve öğrendiğiniz kelimleri unutmamak için sık sık not alın. Ama not aldığınız kağıtlara hergün bakmayı da unutmayın.

10. Fransızca egzersizler çözün

excercise

Kitapçılardan Fransızca egzersiz kitapları alarak yada internetten Fransızca egzersiz çözdüren sitelere girerek hem kendinizi geliştirebilir hem de dil seviyenizi ölçebilirsiniz.

Fransızca egzersiz yapabileceğiniz bazı siteler: 

http://www.bonjourdefrance.com/ 

http://www.francaisfacile.com/

http://apprendre.tv5monde.com/

http://www.loecsen.com/

http://lexiquefle.free.fr/

Leave a comment

Your email address will not be published.