Paris’te bir parka Yılmaz Güney’in adı verildi. 30 yıldır kapalı olan Fransız Demir Yolları’nın eski bir binası restore edilmiş ve buranın park yapılmasına karar verilmişti. Fransa’daki Kürt Enstitüsü’nün önerisi üzerine de yapılan parka Yılmaz Güney adı verildi. Öneri, Anaşehir Belediyesi’nin genel oturumunda oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Açılışa katılan 10. Paris Belediye Başkanı Remi Feraud, dayanışma ve kardeşlik vurgusu yaptı. Feraud açıklamasında, ‘Baskıya uğrayan, işinden atılan akademisyenlerle, gazetecilerle ve düşünürlerle, cezaevlerinde bulunan demokrasi ve barış savunucularıyla dayanışma amacını da taşıyor Yılmaz Güney’ın adının parka verilmesi kararı’ dedi.

Başka bir katılımcı ise Yunanistanlı, dünyaca ünlü yönetmen Costa Gavras’tı. Gavras, Yılmaz Güney ile 1982’ de Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü ‘Kayıp’ filmiyle paylaşmıştı. Gavras Güney’le olan anılarını anlattı.

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney de açılışta yer aldı. Parkın açılışı ile büyük bir mutluluk yaşayan ve duygusallaşan Fatoş Güney şöyle dedi; “12 Eylül Askeri Darbesi’nde bize kucak açan ülke Fransa’dır. Adının verilmesi bekleniyor ama uygun bir yer bulunamıyordu… Bu park hala Yılmaz Güney’e dünya çapında duyulan saygının ifadesidir. Hala sinemaseverlerin yüreklerinde yaşadığının kanıtıdır.”

Sembolik anlamı büyük…

Parkın yapıldığı 10.Paris Kürtlerin en yoğun yaşadığı bölge olarak biliniyor. Ayrıca, Yılmaz Güney’in yaşadığı ve en çok vakit geçirdiği yer de yine 10.Paris. Yılmaz Güney’in arkadaşlarının ve kendisinin de yaşadığı yer. Bu sebeple burada yaşayan Türk ve Kürt’ler için parkın anlamı daha da büyük.

KAYNAK: BIRGUN
Salkım Sarıkaş Lemaire – Paris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

10 adımda kolay Fransızca öğrenmenin yolu

Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.…

Akaryakıt fiyatlarında dizel, benzini geride bıraktı

Dizel yakıtlar için uygulanan vergi artışı Fransa’da ilk defa dizel fiyatlarının benzini…

Nasıl Fransız vatandaşı olunur?

Fransa’da yaşayan Türkler arasında Fransız vatandaşlığına geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.…

Karısını öldüren Türke 25 yıl hapis cezası verildi

2015 yılında coğunun gözü önünde karısını öldüren  öldüren Mustafa İyibaş’a  25 yıl…