Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Paris Şubesi, Kumbaracı 4 Sanat Galerisi ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliği ile Paris’te hat sanatları sergisi açıldı.

Galerie Joseph Bachaumont’da sanat severlerin beğenisine sunulan serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Paris Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serra Aytun, 2 bin yılı aşkın bir süredir icra edilen hat sanatını tanıtmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Açlışta Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un mesajını okuyan MÜSİAD Paris Şubesi’nin Başkanı Hakan Kalaycı, serginin açılışında emeği geçen ve açılışa katılan davetlilere teşekkür etti.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’ün de katıldığı serginin açılış etkinliğine, Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin, Paris Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ahmed Bakcan, THY Paris Müdürü Hikmet Mesut Türkseven ve çok sayıda davetli katıldı. Paris Hat Sanatları Sergisi, 24 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

“Sonra ne olacak?”

Sergide eserleri bulunan Hattat Mustafa Cemil Efe, Fransa 24’e “Sonra ne olacak?” yazılı hat eserinin hikayesini anlattı.

Dönemin İslam halifelerinden Harun Reşit’in danışmanı olan Behlül-ü Dana’ya bana öyle birşey söyleki beni önce güldürsün sonra ağlatsın demesi üzerine Behlül-ü Dana’nın verdiği cevabın yüzyıllardır hattatlar tarafından yazıldığını belirten Hattat Cemil Efe, “Behlül-ü Dana’nın verdiği önce güldüren sonra ağlatan “Sonra ne olacak?” sözünü hem Harun Reşit’i hem de Behlül-ü Dana’yı anmak için ikili yansıma olarak yazdım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Ebru Ceylan’ın “Uzaklara bakan kadınlar” fotoğraf sergisi 28 Nisan’da Paris’te

Turkiye’nin en başarılı kadınları arasında yer alan dünya çapında ödülleri olan ;…

Ahmed Yesevî Paris’te unutulmadı: Prof. Dr. Musa Yıldız: “Anadolu’daki Türklüğün mimarı Yesevî’dir”

Paris Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Hoca Ahmed Yesevî’yi Anlamak’ konferansına katılan…

Yunus Emre Enstitüsü, Edebiyat Gecesi’nde Hakan Günday’ı konuk etti

Hakan Günday Paris’te düzenlenen edebiyat gecesinin konuğu oldu. Yunus Emre Enstitüsü’nün Ulusal…

Usta oyuncu Ayçe Abana’dan oyunculuk dersleri

Paris Kültür Sanat (PKS) 2015 sezonuna Ayçe Abana’nın oyunculuk, doğaçlama, mimik, beden…