24 Eylül’de yapılacak Senato seçimlerinde ilk defa bir Türk kökenli yarışacak. Yozgatlı Metin Yavuz, Merkez sağ parti Cumhuriyetçiler’den(LR) altıncı sıra adayı olarak seçimlerde yarışacak. Yavuz, kazanırsa Fransa tarihinde ilk Türk senatör olacak.

Fransa’da 200’e yakın Türkiye kökenli meclis üyesi bulunduğunu belirten Metin Yavuz, şöyle dedi: “10 yıllık aktif siyaset hayatımda gördüğüm şu; Bulunduğumuz ülkede kültürel, ekonomik, sosyal ve siyasi alanda aktör olmamız şart. Niçin? Çünkü biz bu ülkede yaşıyoruz ve geleceğimiz burada, çocuklarımızın geleceği burada. Fransa’daki Türkler yerel veya ulusal siyasette mutlaka yer almalı. Bu ülkenin gelişmesi, bu ülkedeki çalışmaların iyi gitmesi bizlere de yansıyacaktır. Burada yaşayan vatandaşlar olarak bu konuya umutla bakıyoruz. Eğitimde ve diğer konularda geleceği parlak gençler var ve biz onlara her zaman destek olmaya hazırız.”

“Emekliler dahi gitmiyor”

“Bizim, ‘Fransa artık ülkemiz’ mantığını kafamıza yerleştirmemiz gerekiyor. Bugün emekliler bile artık Türkiye’de yaşamıyor. Niçin? Burada torunları var, evleri var. Çoluk çocukları burada yaşıyor. Onları görmek için burada mutlaka altı ay kalıyorlar zaten. O yüzden bizim isteğimiz, ‘Türkiye ile bağınızı koparmayın ama Fransa’ya da elinizden gelen her türlü desteği yapın.”

Fransa’da 348 üyeli Senatonun 170 koltuğu için 24 Eylül’de seçim yapılacak. Meclisin üst kanadını oluşturan Senato için yapılacak seçimde, seçilmiş yerel yöneticiler oy kullanabiliyor.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

10 adımda kolay Fransızca öğrenmenin yolu

Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.…

Nasıl Fransız vatandaşı olunur?

Fransa’da yaşayan Türkler arasında Fransız vatandaşlığına geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.…

Akaryakıt fiyatlarında dizel, benzini geride bıraktı

Dizel yakıtlar için uygulanan vergi artışı Fransa’da ilk defa dizel fiyatlarının benzini…

Karısını öldüren Türke 25 yıl hapis cezası verildi

2015 yılında coğunun gözü önünde karısını öldüren  öldüren Mustafa İyibaş’a  25 yıl…