Terörist olma ihtimali ile izlenen kişi sayısı son iki  yılda yüzde 60 artığı ortaya çıktı. Fransa genelinde radikal eğilimlere meyilli olduğu için istihbarat ve güvenlik birimleri tarafından izlenenlerin sayısı 18 bin 500’ü aştığı açıklandı.

Europe 1 radyosuna açıklama yapan Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, radikalleşerek terör eylemi düzenleme ihtimali bulunduğu düşünülen kişi sayısının son iki yılda yüzde 60 artış gösterdiğini belirtti.

Takip edilenlerin sayısı 18 bin 500’den fazla

Collomb, Fransa istihbarat ve güvenlik güçlerinin oluşturduğu  “Fiş S”  olarak bilinen proğram kapsamında 18 bin 500’den fazla kişinin takip edildiği bilgisini paylaşarak her geçen yıl bu rakamların arttığına dikkat çekti.

Bakan yaptığı açıklamada, “Fiş S” uygulamasının sürekli değerlendirilerek zaman zaman listeye alınan kişilerin yanısıra listeden çıkarılan isimlerinde olduğunu hatırlattı.

Senato raporuna göre  2 bin 46 Fransız Suriye ve Irak’ta terörist savaşcı

Fransız Senatosu’nda yayınlanan “Radikalleşmenin Önlenmesi Yerel ve Bölgesel Otoriteler” raporu,  Mart 2017 itibarıyla Fransa’da 17 bin 393 kişi terörizm şüphesiyle izlendiğini gözler önüne sermişti.

Raporun bir diğer can alıcı noktası ise,  2 bin 46 Fransız vatandaşının Suriye ve Irak’ta terörist savaşçı olarak bulunduğu bilgisiydi. Rapora göre, 249 Fransız vatandaşının da bu bölgelerde öldüğü belirtiliyor.

7 Ocak 2015’te  gerçekleşen Charlie Hebdo saldırısının ardından ülke genelinde terör eylemlerinde hızlı bir artış yaşandı. Terör tehdidinin sürdüğü Fransa’da “OHAL” halen sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

10 adımda kolay Fransızca öğrenmenin yolu

Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.…

Akaryakıt fiyatlarında dizel, benzini geride bıraktı

Dizel yakıtlar için uygulanan vergi artışı Fransa’da ilk defa dizel fiyatlarının benzini…

Karısını öldüren Türke 25 yıl hapis cezası verildi

2015 yılında coğunun gözü önünde karısını öldüren  öldüren Mustafa İyibaş’a  25 yıl…

Paris’te sosyal konutlarda yeni kolaylık! Kiracılar kendi aralarında ev değiştirebilecek

Paris’te Sosyal Konutlar’da (HLM) ikamet edenler artık kendi aralarında evlerini değiştirebilecek. Eylül…