Fransa, 1 Temmuz’a yine birçok değişiklikle merhaba dedi. İşsizlik ücretlerine hafif zam yapılırken, doğalgaz ücretlerinde de indirime gidildi.

Chomage’a zam!

Fransa’da 1 Temmuz’dan itibaren işsizlik ücretlerinde hafif bir artış yaşanacak. Ülke genelinde 2,5 milyon insanı ilgilendiren yeni fiyat tarifesine göre, işsizlik maaşının günlük en düşük ücreti 0,65 zam ile 28,86 Euro’ya yükseltildi. 2016 yılında işsizlik ücretine zam yapılmamış, 2015 yılında belirlenen zam miktarı ise 0,65, 2014’te ise 0,7 Euro’da kalmıştı.

Doğalgazda indirim

Doğalgaz ücretlerin cumartesi gününden itibaren yüzde 3,5 oranında indirime gidilecek.

Doktor muayenesine zam geldi

Uzman doktor ücretleri, 1 Temmuz’dan itibaren artıyor. Açıklanan yeni tarifeye göre uzman doktor muayenesi 28 Euro’dan 30 Euro’ya çıktı. Aile hekimlerinin ücreti de Mayıs ayında artarak 25 Euro olmuştu.

Pisikolog ve nörolog ücretleri ise 37 Euro’dan 39 Euro’ya yükseldi. Sigorta, muayene ücretlerinin yüzde 70’ini karşılamaya ise davam edecek.

Paris’te o araçların trafiğe çıkması yasaklandı

Paris’te aracın emisyon oranına göre verilen Crit’Air vinyeti olmadan trafiğe çıkan araçlar 1 Temmuz’dan itibaren 68 Euro ceza ödemek zorunda kalacak. Başkent’de 5 numaralı vinyete sahip araçlar ile, 2001 yılından dah abüyük modele sahip araçların hafta içi 8 ile 20 arası trafiğe çıkması da cumartesinden itibaren yasaklandı.

Plakada yeni standart

2 ve 3 tekerlekli tüm araçlar 210 x 130 mm ölçlerinde plaka takması zorunlu hale geldi. Bu standartlara uymayan, okunması zor, ya da yanlış takılan plaka ile trafipe çıkanlara 135 Euro ceza kesilecek.

KAYNAK: ARTI33.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

10 adımda kolay Fransızca öğrenmenin yolu

Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.…

Nasıl Fransız vatandaşı olunur?

Fransa’da yaşayan Türkler arasında Fransız vatandaşlığına geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.…

Akaryakıt fiyatlarında dizel, benzini geride bıraktı

Dizel yakıtlar için uygulanan vergi artışı Fransa’da ilk defa dizel fiyatlarının benzini…

Karısını öldüren Türke 25 yıl hapis cezası verildi

2015 yılında coğunun gözü önünde karısını öldüren  öldüren Mustafa İyibaş’a  25 yıl…