Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Körfez ülkeleri gezisi kapsamında Katar’ı ziyaret etti.

Le Drian, başkent Doha’da Katarlı mevkidaşı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile biraraya gelerek, Körfez krizini görüştü.

İkili daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Fransa’nın, çözüme ulaşmak için krizin tarafları ile görüşmeler yaptığını ve yaşananların tüm tarafların aleyhine olduğunu anımsatan Le Drian, “Fransa, toplumları etkileyen yaptırımların acilen kaldırılması çağrısında bulunuyor. Özellikle de bu durumdan etkilenerek bölünmek zorunda kalan çifte vatandaşlığa sahip aileler ve öğrenciler için” şeklinde konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, ülkesinin tüm kesimlere diyalog ve sağduyu mesajı ilettiğini, Kuveyt’in krizin çözümü için sarf ettiği çabaları güçlü bir şekilde desteklediğini aktardı.

Le Drian, “Paris, krizin başından beri tüm kesimler arasında diyalog ortamının korunmasına çalıştı. Katar Dışişleri Bakanı ile birçok konuyu ele aldık. Büyük çoğunluğu, Körfez’deki son durumlar hakkındaydı.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın önerilerine değinen Le Drian, Tillerson’ın Fransa için de uygun olan bir anlaşmanın temelleri konusunda yol haritası önerileri sunduğunu belirtti.

Uluslararası kanun ve sözleşmelere aykırı bir şekilde bazı ülkeler tarafından ambargo uygulanan Katar’ın içinde bulunduğu şartların masaya yatırıldığını kaydeden Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani de Fransa’nın, Kuveyt’in krizin diyalogla çözümü noktasındaki arabuluculuğuna verdiği destekten memnun olduğunu dile getirdi.

Fransız mevkidaşı ile görüşme sırasında tüm dünya ülkelerinin ve uluslararası toplumun ortak hedefinin terörle ve terörün finans kaynaklarıyla mücadele olduğunu vurguladıklarını ifade eden Muhammed, “Terörle mücadele siyasi ve fikri terör uygulayarak ya da devlet terörüyle yapılmaz” dedi

Doha, Fransa Dışişleri Bakanı’ndan önce de ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı ağırlamıştı.

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran’da Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn yönetimlerinin Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

10 adımda kolay Fransızca öğrenmenin yolu

Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.…

Akaryakıt fiyatlarında dizel, benzini geride bıraktı

Dizel yakıtlar için uygulanan vergi artışı Fransa’da ilk defa dizel fiyatlarının benzini…

Karısını öldüren Türke 25 yıl hapis cezası verildi

2015 yılında coğunun gözü önünde karısını öldüren  öldüren Mustafa İyibaş’a  25 yıl…

Nasıl Fransız vatandaşı olunur?

Fransa’da yaşayan Türkler arasında Fransız vatandaşlığına geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.…