Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Esed rejiminin Han Şeyhun’un  şehrinde gerçekleşen saldırıda kimyasal silah kullanıldığını açıkladı.

Suriye’nin Han Şeyhun şehrinde 4 Nisan’da  tarihinde sarin gazı kullanılarak 100’ün üzerinde sivilin ölümüne neden olan kimyasal saldırıyla ilgili Fransa resmi görüşünü açıkladı. Fransız istihbarat servisinin hazırladığı raporlarda yer alan deliller dünya basını ile paylaşıldı.

“Sarin gazı kullanılmıştır!”

Güvenlik Konseyi toplantısının artından Elysee Sarayı’nda açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ayrault, “Fransa istihbaratı tarafından elde edilen delillere göre Suriye’de Beşşar Esad’a bağlı birlikler şüphe götürmez biçimde 4 Nisan’daki saldırıda sarin gazı kullanmıştır. Elimizde daha önceki saldırılardan bazı örnekler vardı ve kıyas yapabildik” şeklinde konuştu.

4 Nisan’da gerçekleşen Han Şeyhun saldırısında 100’ün üzerinde sivil hayatını kaybetmiş ve ölenlerin 31’i çocuktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Japonya’da bir kişi aşırı çalışmaktan öldü

Japonya’da bir mahkeme 2014 yılında ölen bir kişinin aşırı çalışmaktan dolayı öldüğünü…

Helal mi, haram mı nasıl anlarız

Avrupa 500 milyonu AB ülkelerinde olmak üzere 800 milyonu aşan bir nüfusa sahip. Nüfusun yüzde 6 kadarı Müslüman. Bu yaklaşık 40 milyon ediyor.

Fransa, yeni bir iklim zirvesi düzenleyecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris İklim Anlaşması’nın 2. yıldönümünde küresel ısınma konusunda yeni bir zirve düzenleyeceklerini açıkladı.

Dünya futbolunda bir ilk: Videodan penaltı kararı

Dünya futbol tarihinde ilk kez bir karşılaşmada video görüntüleri kullanılarak penaltı kararı…