Dünyanın en uzun tren hattı olan Transsiberyen 100 yaşını kutluyor. 5 Ekim 1916 tarihinde tamamlanan bu 9288 km’lik hat başkent Moskova’yı Rusya’nın en uç noktası olan Vladivostak şehrine bağlıyor.

Google arama motoru da bugüne özel grafikle kullanıcılarının karşısına çıktı.

 


Rusya’nın Çarlık döneminde 19.yüzyılın sonlarına doğru, coğrafi olarak ülkeyi birbirine bağlamak için bir proje düşünülür. Nihayetinde Çar Nicolas II döneminde hattın yapımına başlanır. Hattın yapımı tam 26 yıl sürer ve 90 bin işçi çalışır. Öyle ki hattın bir ucundan bir ucuna seyahat eden biri tam 7 zaman dilimi geçmekte. Moskova’dan hiç durmadan Vladivostok’a gitseniz bile bugün tam 8 günde varıyorsunuz.
İnsanların yanyana gelmesinin yasak olduğu komünist dönemlerde, özellikle genç nüfusun bu trenlere sadece insanlarla tanışmak için bindiği ve bunun için gidiş-dönüşlü 1 aylık bir yolculuğa katlandıkları söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

Tarihte Bugün: 5 Temmuz, Fransa’nın utancı: Cezayir soykırımı

Kuzey Afrika coğrafyasında üç milyon kilometrekare alan üzerinde bulunan Cezayir, 1827 yılında Fransa tarafından işgal edildi. Ülke nüfusunun yüzde 15’ini yok eden Fransız ordusu, 1 buçuk milyon insanı katletti. İşgal süresince Cezayir’de ağır işkenceler uygulandı, kadınlar toplu tecavüzlere maruz bırakıldı, binlerce insan kayboldu. 1962 yılında bağımsızlığını kazanan Cezayir’in acısı bugün hala taze.

129 yıl önce Eyfel kulesinin komşuları manzaranın kapanacağından dolayı şikayetçi olmuşlardı…

Geçtiğimiz günlerde Le Figaro gazetesi hukuki arşivlerden yola çıkarak ilginç bir yazı…

Paris ne zaman bölgelere ayrıldı ?

11 Ekim 1795 tarihinde, yani Fransız ihtilalinden 6 yıl sonra (Fransız Cumhuriyet…