Paris’te görev süresi dolan ve yaş haddinden emekliliğe ayrılacak olan Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu, Pontoise Türk Kültür Derneği, Fransa Egeliler Birliği ve Objectif 21 Derneği’nin birlikte düzenlediği resepsiyona katıldı. Elçiliğin resmi web sitesinden mesaj yayınlayan Burcuoğlu, Fransa’da yaşayan Türklere ve  Sivil Toplum Kuruluş (STK) temsilcilerine veda etti.

Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu, Paris’e veda ediyor. Türk Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinin düzenlediği resepsiyonda vatandaşlara ve STK temsilcileriyle vedalaşan Burcuoğlu, resepsiyonu düzenleyen Pontoise Türk Kültür Derneği, Fransa Egeliler Birliği ve Objectif 21 Derneği’ne teşekkür etti. STK temsilcileri Adnan Baştürk, Hikmet Türk ve Tahsin Tek, Büyükelçi Burcuoğlu’na çeşitli hediyeler takdim etti.

Cergy-Pontoise’da gerçekleşen resepsiyonda konuşan Burcuoğlu, 1 Şubat 2010 tarihinde Paris’e elçi olarak atandığını ve 14 Şubat 2014’te Paris’e veda edeceğini belirtti. Burcuoğlu, Paris’te görev süresince yaşadığı deneyimlerini de aktardı. Konuşmasının büyük bölümünü Ermeni soykırım iddialarına ve Sarkozy dönemine ayıran Burcuoğlu, o süreci Türk toplumun da verdiği destekle iyi yönettiklerini söyledi.

Fransa’daki Türk toplumunun da desteğiyle büyük bir başarı yakaladıklarını dile getiren Burcuoğlu,  “Ağzımızla kuş tuttuk!” dedi.

2012 senesinin başında Fransa Türk toplumu ile ciddi bir tecrübe yaşadıklarını ifade eden Burcuoğlu, “Hem sizin sayenizde, hem devletimizin dik duruşu sayesinde alnımızın akıyla çıktık. Olmadık bir şey yaptık, ağzımızla kuş tuttuk. İnsanın ağzıyla kuş tutması her zaman mümkün olan bir şey değildir. Sizlerinde seferberliğiyle bu işi başardık. Ben Paris’ten ayrılırken o beraber verdiğimiz mücadeleyi hiçbir zaman unutmayacağım ve ileride de bir anı kitabı yazarsam, mutlaka bunları kaleme alacağım. O mücadeleye katılan herkesi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

10 adımda kolay Fransızca öğrenmenin yolu

Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.…

Nasıl Fransız vatandaşı olunur?

Fransa’da yaşayan Türkler arasında Fransız vatandaşlığına geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.…

Fransalı Türklerin nüfusunu açıklıyoruz! Resmi rakamlara göre 611 bin 515

Konsolosluk kayıtlarına göre Fransa’da yaşayan Türklerin sayısı 611 bin 515’i buldu. Son…

Fransa’da Türk sürücü adaylarına büyük kolaylık: Bu ehliyet kursunda bütün dersler Türkçe

Fransa’da ehliyet kurslarında Türkler için Türkçe ehliyet kursu dönemi başlıyor. Yeterli Fransızcası…