Fransa’nın güneyinde Marsilya yakınlarındaki Saint Cannat bölgesinde çıkan yangında 800 hektarlık ormanlık alan kül oldu.

Yetkililer cumartesi günü başlayan yangının kontrol altına alındığını açıkladı.

Yangın nedeniyle Saint Cannat kasabasında yüzü aşkın kişi tahliye edildi. Yangında can kaybı yaşanmazken büyük hasar gören bir evin kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

İtfaiye Amiri Christian Medani, “Yangının çıktığı yer çamlık bir bölge. Çok fazla yanıcı madde bulunuyor. Saatte 70 kilometre hızla esen rüzgar da söndürme çalışmalarını zorlaştırıyor.“dedi.

Sigara izmaritinden çıktığı belirtilen yangın nedeniyle Saint Cannat bölgesindeki 18 ayrı ormanlık alana giriş yasaklandı.

Hırvatistan da Adriyatik kıyısındaki Pula, Sibenik ve Split kentleriyle Pag ve Vir adalarında çıkan orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Hırvatistan’ın turistik kentlerinde yerleşim birimlerini tehdit eden yangınlar nedeniyle çok sayıda ev tahliye edildi. Orman yagınlarını kontrol altına almak için yangın söndürme uçakları da havadan destek veriyor.

Avrupa’nın bir diğer ülkesi İtalya da ülkenin kuzeybatısındaki Tuscany ile güneyindeki Sicilya ile Sardinya adalarında çıkan yargınlarla boğuşuyor.

Ülkede hafta başından itibaren pek çok noktada başlayan yangınlar, rüzgarın da etkisiyle yayılırken can ve mal kaybının yanı sıra önemli boyutta yeşil alanın yok olmasına yol açtı.

Kalabriya bölgesinde çıkan yangını söndürmek isteyen 2 sivil alevlerin ortasında mahsur kalarak yaşamını yitirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

10 adımda kolay Fransızca öğrenmenin yolu

Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.…

Nasıl Fransız vatandaşı olunur?

Fransa’da yaşayan Türkler arasında Fransız vatandaşlığına geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.…

Akaryakıt fiyatlarında dizel, benzini geride bıraktı

Dizel yakıtlar için uygulanan vergi artışı Fransa’da ilk defa dizel fiyatlarının benzini…

Karısını öldüren Türke 25 yıl hapis cezası verildi

2015 yılında coğunun gözü önünde karısını öldüren  öldüren Mustafa İyibaş’a  25 yıl…