Fransa’da her yıl maddi geliri yetersiz ailelere ödenen Noel yardımı bu yıl da Aralık ayının ortasında ödenecek. Yaklaşık 2 milyon ailenin faydalanması beklenen yardım almak için ise Aile Yardım Fonu’na (CAF) kayıtlı olmak gerekiyor. Ayrıca belediyeler de hediye çeki dağıtıyor.

1998 yılından beri maddi durumu yetersiz ailelere ödenen Noel yardımının bu yıl da maddi durumu yetersiz ailelerin yüzünü güldürecek. Henüz resmi olarak açıklanmasa da yardımın aralık ayının ortasında ödenmesi bekleniyor. Daha önce Noel yardımının bu yıl ödenmeyeceği yönündeki söylentilerin ise gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Hükümetin artırdığı kemer sıkma politikalarının Noel yardımını kapsamayacağı kaydedildi. Devletin maddi durumu yetersiz yaklaşık 2 milyon aileye ödediği yardımdan faydalanmak için herhangi bir yere başvurmak ise gerekmiyor.

Yardım miktarı 4 çocuklu aile için 442 Euro

Daha çok işsiz ve RSA’da olan ailelerin faydalandığı yardım, aralık ayında ailelerin hesabına otomatik olarak yatırılacak. Yardım miktarı bu yıl da değişmedi.

Buna göre çocuksuz çiftlere ödenecek yardım miktarı 228 Euro. Tek çocuklu aileler için yardım miktarı 274 Euro olarak belirlenirken, 2 çocuklu aile için 320, 3 çocuklu aile için yardım miktarı ise 381 Euro olarak açıklandı. 4 çocuklu bir ailenin alacağı Noel yardımı ise 442 Euro olacak. Her çocukta bu yardıma 60 Euro daha eklenecek.

Belediyelerden düşük gelirlilere hediye çeki

Ayrıca devletin ödediği Noel yardımı dışında belediyeler de Noel öncesi maddi durumu yetersiz ailelere, gıda ve para yardımı yapıyor. Henüz belediyelerin yardımlarla ilgili tutumu netleşmezken bazı belediyeler ise yardım miktarını şimdiden belirledi. Buna göre Versailles Belediyesi 16 yaşından küçük çocuklu ailelere 48 Euro hediye çeki vereceğini açıkladı. Puteaux ise 12 yaşından küçük çocuğa sahip işsiz ailelere 40 Euro değerinde hediye çeki verecek. Geçen yıl 50 Euro hediye çeki veren Bouches-du Rhone bölgesi ise 2016 için henüz yardım miktarını henüz netleştirmedi Ancak belediyelerin ödediği yardımlardan yararlanmak için her şehirde bulunan Sosyal Eylem Merkezleri’ne(CCAS) başvuru yapmak gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

10 adımda kolay Fransızca öğrenmenin yolu

Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.…

Nasıl Fransız vatandaşı olunur?

Fransa’da yaşayan Türkler arasında Fransız vatandaşlığına geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.…

Akaryakıt fiyatlarında dizel, benzini geride bıraktı

Dizel yakıtlar için uygulanan vergi artışı Fransa’da ilk defa dizel fiyatlarının benzini…

Karısını öldüren Türke 25 yıl hapis cezası verildi

2015 yılında coğunun gözü önünde karısını öldüren  öldüren Mustafa İyibaş’a  25 yıl…