Fransa göçmen politikasını yeniden belirlemeye hazırlanıyor. 2018’de çıkarılacak yasa kapsamında göçmenlerden on yıllık oturum hakkı için Fransızca bilme şartı istenecek.

François Hollande hükümeti tarafından 7 Mart 2016’da çıkarılan Fransa’da yabancılar hukuku başlıklı yasa tasarısı, 2018 yılının Mart ayında yürülüğe giriyor.2018 yılında yürürlüğe girecek yasa 10 yıllık oturum kartları için istenen Fransızca yeterlilik seviyesi artırıldı. Buna göre daha önce A1  olan yeterlik yeni yasa kapsamında A2 seviyesine çıkarıldı.

Öte yandan Fransızca yeterlik konusunda gerekli seviyenin B1 olması gerektiğini savunanlar da ver. Bu kapsamda Fransa Ulusal Meclisi’ne verilmiş bir rapor bulunuyor.

“Fransızca eğitimi 600 saate çıkarılsın”

Fransa Ulusal Meclisi’n sunulan raporda göçmenler için sunulan Fransızca eğitiminin yetersiz olduğuna vurgu yapılıyor.Halen yürürlükte olan ve yeni gelen göçmeler için zorunlu olan 50 ile 200 saatlik eğitimin yeterli olmadığına dikkat çekiliyor. Raportörler göçmenler için gerekli olan Fransızca eğitim saatinin 600 saate çıkarılması gerektiğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like

10 adımda kolay Fransızca öğrenmenin yolu

Yaşadığımız ülkenin anadili olan Fransızca’yı öğrenmek artık büyük bir ihtiyaç haline geldi.…

Nasıl Fransız vatandaşı olunur?

Fransa’da yaşayan Türkler arasında Fransız vatandaşlığına geçenlerin sayısı her geçen gün artıyor.…

Akaryakıt fiyatlarında dizel, benzini geride bıraktı

Dizel yakıtlar için uygulanan vergi artışı Fransa’da ilk defa dizel fiyatlarının benzini…

Karısını öldüren Türke 25 yıl hapis cezası verildi

2015 yılında coğunun gözü önünde karısını öldüren  öldüren Mustafa İyibaş’a  25 yıl…